W Gliwicach wystartował przetarg na realizację nowoczesnego węzła przesiadkowego!

Inwestycja powstanie w miejscu istniejącej pętli autobusowej dzielnicy Gliwice-Brzezinka. Jej celem jest poprawa komfortu podróżnych, zwiększenie bezpieczeństwa oraz lepsza integracja transportu publicznego z ruchem pieszym i rowerowym.

W ramach inwestycji powstanie nowa pętla autobusowa obejmująca dwa przystanki pasażerskie oraz dwa przystanki techniczne, umożliwiające postój autobusów pomiędzy kursami. Na wyspie centralnej zaplanowano parking na 7 miejsc postojowych, w tym 2 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami, wraz z drogą manewrową.
Perony przystankowe zostaną połączone wygodnymi ciągami pieszymi, wyposażonymi w elementy małej architektury oraz udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności. Inwestycja przewiduje także kontynuację ciągu pieszo-rowerowego od strony centrum miasta.

Zaplanowano wykonanie nowego oświetlenia z podłączeniem do miejskiej sieci oświetleniowej. Na terenie węzła powstaną wiaty przystankowe, samoobsługowa toaleta publiczna, wiata rowerowa, wiata odpoczynkowa dla kierowców autobusów oraz ławki.

Szczegółowe informacje dotyczące harmonogramu realizacji inwestycji oraz ewentualnych utrudnień w ruchu będą przekazywane mieszkańcom na bieżąco.

Węzeł powstanie przy wsparciu Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027
fot. Kacper Stiborski