Za nami coroczna Gala Sportu w PreZero Arenie Gliwice. Z wielką przyjemnością przyznałam nagrody i wyróżnienia za wybitne osiągnięcia sportowe w 2025 roku. Odebrało je w sumie 197 osób – 35 trenerów i 162 zawodników, w tym osoby z niepełnosprawnościami. Gliwiccy sportowcy w minionym roku 17 razy stawali na podium Mistrzostw Świata i 36 razy na podium Mistrzostw Europy, wywalczyli w sumie 295 medali Mistrzostw Polski.

Jestem pod ogromnym wrażeniem sukcesów, które odnieśli nasi sportowcy. Mamy się czym pochwalić w wielu różnych dyscyplinach. Nagrody i wyróżnienia odebrali zawodnicy oraz trenerzy reprezentujący 37 różnych dyscyplin sportowych (m.in. hokej na trawie, curling, boks, kickboxing, judo, jiu-jitsu, szermierkę, lekkoatletykę, kolarstwo, orientację sportową, modelarstwo lotnicze, trójbój siłowy, żeglarstwo, rajdy samochodowe, golf, pływanie, łucznictwo, szachy, narciarstwo alpejskie, piłkę nożną plażową i ręczną, siatkówkę, koszykówkę czy cheerleeding sportowy).

Pasmo sukcesów gliwickich sportowców nie dziwi, ponieważ infrastruktura sportowa w Gliwicach należy do najlepszych w województwie śląskim. Wspieramy kluby sportowe, które dzięki dotacjom mogą szkolić zawodników oraz popularyzować sport wśród najmłodszych poprzez liczne przedsięwzięcia z zakresu upowszechnia kultury fizycznej. Tylko w tym roku miasto przeznacza na ten cel łącznie ponad 33 mln zł.

Najmłodszy uhonorowany Gliwiczanin miał 6 lat, a najstarszy – 93. Gratulacje sportowcom i trenerom składał wraz ze mną mój zastępca Łukasz Gorczyński oraz przewodniczący Rady Miasta Gliwice Marek Pszonak.

Listy wszystkich laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Gliwice w dziedzinie sportu można znaleźć na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach, w bocznej zakładce Urząd Miejski – Kultura i sport.