1 czerwca cała Polska ponownie wsiadła na rowery. Rozpoczęła się ósma edycja zmagań o Puchar Rowerowej Stolicy Polski – największej rowerowej rywalizacji samorządowej w kraju, organizowanej przez Bydgoszcz. Debiutantem są Gliwice. Dajmy z siebie wszystko i wspólnie pokażmy na co nas stać!  

Rowerowa Stolica Polski to rywalizacja na kilometry w aplikacji Aktywne Miasta, ale też wspólna zabawa, promocja aktywnego stylu życia i budowanie rowerowej społeczności w miastach oraz gminach w całej Polsce. Wydarzenie od lat pokazuje, że rower może być czymś więcej niż sportem czy rekreacją. Dla wielu uczestników to codzienny środek transportu, sposób na aktywność i okazja do wspólnego spędzania czasu. Projekt angażuje mieszkańców w każdym wieku – od uczniów po seniorów. Coraz więcej szkół, firm i instytucji tworzy własne grupy rywalizacyjne i wspólnie walczy o jak najlepszy wynik dla swojej miejscowości. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 250 samorządów z całej Polski, miast i gmin. To o blisko 50 więcej niż rok temu. Wśród nowych uczestników znalazły się także duże miasta, m.in. Kraków i Gliwice.

Zachęcam: instalujcie aplikacje i kręćcie kilometry dla Gliwic. W urzędzie mamy już swoją grupę, zakładajcie kolejne, dołączajcie ze swoimi firmami, szkołami, znajomymi, grupami rowerowymi. Niech motywacją będą nasi ambasadorzy rowerowi, m.in. wiceprezydent Łukasz Gorczyński, który codziennie dojeżdża do pracy rowerem. Rozkręcamy Gliwice, żeby promować jazdę na rowerze, zwłaszcza w celach komunikacyjnych.

Za nami trening poprzedzający główną rywalizację, który trwał od marca do 21 maja. Wzięło w nim udział blisko 20 tysięcy użytkowników, którzy wykonali prawie 260 tysięcy treningów i przejechali łącznie ponad 5,5 miliona kilometrów. W Gliwicach wykręciliśmy w tym czasie ponad 65,5 tys. km – to najlepszy wynik w regionie i 14. miejsce w kraju. W rywalizacji głównej, która potrwa od 1 do 30 czerwca, bierze udział 75 miast.

Choć najważniejsza pozostaje dobra zabawa i aktywność, organizatorzy przygotowali również rozbudowany system nagród. Najlepsze miasta i gminy otrzymają puchary, statuetki oraz samoobsługowe stacje naprawy rowerów firmy Ibombo. Nagrody przyznawane będą zarówno w klasyfikacji OPEN, jak i w kategoriach zależnych od wielkości samorządu. Gliwice również przewidziały upominki dla trzech najlepszych gliwickich rowerzystek i rowerzystów. Zdobyć będzie można pakiet gadżetów sportowych (bidon, skarpety sportowe, plecaki) czy zestawy związane z Gliwicami. Centrum Kultury Victoria jako jednostka wspierająca działania w ramach RSP zadeklarowała dla najlepszych rowerzystów i rowerzystek vouchery na swoje imprezy. Ponadto każdy uczestnik kręcący kilometry dla Gliwic, który pokona odpowiedni dystans, będzie mógł odebrać jedną z trzech specjalnie przygotowanych przypinek. Odznaki będzie można zdobyć po przejechaniu 50 km, 350 km oraz 550 km. Każdy więc ma szansę zebrać kolekcję wyjątkowych pinów.

Wydarzenia towarzyszące:

W ramach rowerowej Stolicy Polski 2026 w czerwcu są również planowane dodatkowe wydarzenia organizowane przez gliwickie grupy kolarskie.

6 czerwca o godz. 10.00 grupa Kolarskie Gliwice organizuje ustawkę. Czeka Was spokojny przejazd, którym zamierzamy rozkręcić Gliwice w Rowerowej Stolicy Polski. Zbiórka na Rynku.

Pierwszy odcinek rodzinny: Rynek – skrzyżowanie ul. Daszyńskiego z ul. Architektów (Ostropa). Tempo rekreacyjne. Długość 6,7 km.

Drugi odcinek: Ostropa, Sośnicowice, Rachowice, Bojszów, Łącza, Rudziniec, Pławniowice, Niewiesze, Bycina, Kleszczów, Gliwice – tempo konwersacyjne ok. 24 km/h. Długość: 62 km.

Ambasadorzy i aktywne grupy 

Gliwickie zmagania w Rowerowej Stolicy Polski wspiera grupa ambasadorów. Do tej pory do kręcenia kilometrów na rzecz Gliwic zachęcali: Łukasz Gorczyński  – pierwszy zastępca Prezydenta Miasta Gliwice, Paweł Januszewski – dyrektor CK Victoria, Paweł Bernas – polski kolarz szosowy i górski, wielokrotny medalista mistrzostw Polski. W rywalizację aktywnie włączyły się również grupy rowerowe: Kolarskie Gliwice, Szkolny Klub 80 Rowerów, Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy, Babska Korba, gliwickie szkoły oraz firmy. W czasie trwania rywalizacji dalej można zgłaszać udział swoich grup.

Samorządy klasyfikowane będą według liczby zdobytych punktów przeliczanych proporcjonalnie do liczby mieszkańców.

🚴Jak dołączyć do rywalizacji i kręcić kilometry dla Gliwic?

  • Pobierz i zainstaluj na smartfonie bezpłatną aplikację Aktywne Miasta (dla systemu Android lub IOS);
  • z menu wybierz „Rywalizacje”, następnie w zakładce „Publiczne” zaznacz „Trening RSP dla Miast”;
  • kliknij „Dołącz”, a następnie wybierz Gliwice z listy dostępnych miast;
  • wybierz rodzaj grupy, do której chcesz dołączyć (w przypadku użytkowników indywidualnych jest to „Grupa ogólna”) i kliknij „dołącz”;
  • gotowe – teraz możesz kręcić z nami kilometry dla Gliwic. Wystarczy, że przed przejażdżką wybierzesz z menu „Aktywność”, klikniesz „Start”, a po zakończeniu jazdy przytrzymasz przycisk „Stop”.