Działający w Gliwicach 6. Batalion Powietrznodesantowy im. gen. dyw. Edwina Rozłubirskiego zyskał nowego dowódcę.
Został nim podpułkownik Szymon Marcinów. Uroczyste pożegnanie dotychczasowego zwierzchnika jednostki – podpułkownika Szymona Noworyty – oraz przekazanie obowiązków nowemu dowódcy odbyło się 30 stycznia w koszarach jednostki przy ul. Andersa.
Podczas uroczystości, w której uczestniczyłam, ustępujący dowódca uhonorował także żołnierzy oraz pracowników cywilnych batalionu, wręczając im odznaczenia, nagrody oraz upominki.

Kim jest nowy dowódca gliwickiej jednostki?
Podpułkownik Szymon Marcinów urodził się 17 czerwca 1989 roku w Gliwicach. Przygodę z mundurem rozpoczął w 2008 roku jako podchorąży w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Po ukończeniu dwóch semestrów zakwalifikował się do prestiżowej Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point, którą ukończył w 2013 roku. Po promocji na pierwszy stopień oficerski w 2013 roku i uzyskaniu tytułu magistra w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu w styczniu 2015 roku, rozpoczął służbę w 6. Batalionie Powietrznodesantowym w Gliwicach, w którym piastował takie stanowiska jak: dowódca plutonu, oficer sekcji operacyjnej i dowódca kompanii. W 2017 roku brał udział w 36. zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Kosowa.
W 2021 roku został skierowany do Dowództwa 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie, gdzie pełnił służbę na stanowiskach oficera sekcji szkoleniowej, szefa sekcji operacyjnej oraz zastępcy szefa sztabu. W 2021 roku został skierowany na roczne studia operacyjne do Szkoły Dowódczo-Sztabowej Wojsk Lądowych USA w Fort Leavenworth. Po 5 latach służby w Dowództwie 6. Brygady Powietrznodesantowej, powrócił do Gliwic, gdzie został wyznaczony na stanowisko dowódcy 6. Batalionu Powietrznodesantowego.

Fot. K. Krata/6. Batalion Powietrznodesantowy



